ENG
ENGLISH

Biała Królowa

O FILMIE

Manuela, jest rdzenną Niemką, prowadzi proste życie i jest utrzymywana przez męża. Jules, jej mąż, jest czarnoskórym, niepozornym, lekko melancholijnym pracownikiem ekologicznej rzeźni w Bawarii.  Jego prawdziwe imię to Kagni Kossigan, togijski książę plemienia Ewe-Mina,  zmuszony pod koniec XX w. do emigracji po wpisaniu go na listę łowców głów przez prezydenta Gnassingbe Eyadema, za pokojowe demonstracje pod jego pałacem, nawołujące do szanowania instytucji królów plemiennych przez władzę centralną. Na początku XXI w. po śmierci ojca, pomimo swojej banicji Kagni Kossigan został ogłoszony królem liczącego ok. 40 000 podwładnych ludu. Jego władza ma charakter głównie sądowniczy związany z lokalną tradycją. Jedyną formą jej sprawowania jest wykorzystanie aplikacji komunikatorów internetowych i... jego żony. Manuela posiada bowiem drugie, afrykańskie imię – Sika, czyli warta złota. Jako obywatelka Unii Europejskiej nie musi obawiać się represji w Togo. Daje jej to szansę odwiedzania ludu Ewe-Mina jako ich królowa i reprezentantka woli nieobecnego króla.
Print

CZYTAJ WIĘCEJ >
TWÓRCY

REŻYSER – GRZEGORZ PIEKARSKI
Grzegorz Piekarski urodził się w 1989 roku w Warszawie. W 2014 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Obecnie studiuje reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W trakcie studiów pełnił funkcję asystenta reżysera i fotosisty na planach filmowych I. Vilquista, A. Sikory, K. Langa, B. Dzianowicz. Zrealizował filmy krótkometrażowe: „Możesz iść”, fabularny, 2016; „Jet Lag” fabularny, 2017; „Pasdar”, dokumentalny, 2017. Jego wielką pasją są podróże, na przestrzeni ostatnich lat zorganizował i wziął udział w wyprawach m.in. do Etiopii, Kenii, Uzbekistanu, Kirgistanu, Autonomii Palestyńskiej i Iranu (wielkokrotnie, w tym realizacja filmu). Jego zdjęcia i artykuły były publikowane w magazynach „Poznaj Świat”, „Witaj w Podróży”, „Podróże”.

ZDJĘCIA – NATALIA PIETSCH
Natalia Pietsch urodziła się w 1988 roku w Krakowie. W 2011 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku grafika. Aktualnie studiuje Realizację Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Od 2013 pracuje jako operatorka i oświetlaczka przy fabułach, dokumentach i teledyskach. Jest autorką zdjęć do wielu krótkich metraży: „W stronę” reż. Alex Casianov, „Gdybym tylko był pająkiem” reż. Katarzyna Warzecha, Alex Casianov, Martyna Majewska, „Odłamki” reż. Sylwia Rosak, „Otwórz mi” reż. Dominika Gnatek, „Żabi król”, reż. Arek Biedrzycki, „Robal” reż. Iwo Kondefer. W 2017 w ramach projektu Studio Munka wyreżyserowała dokument „Euforia”.

FESTIWALE I NAGRODY
FOTOSY