ENG
ENGLISH

LOT

O FILMIE

Czy samolot jest symbolem nowoczesności i wolności, czy raczej katastrof, zamachów i głębokich politycznych podziałów? W polskim pawilonie na 58. Biennale w Wenecji artysta Roman Stańczak dosłownie wywraca luksusowy jet na drugą stronę, szukając w tym geście uniwersalnych znaczeń. Rejestracja procesu twórczego stanowi punkt wyjścia do opowieści o dramatycznym losie artysty, który po wielu latach życiowego wykluczenia i niebytu w świecie sztuki, powrócił do aktywności, niemal od razu realizując rzeźbę na najważniejszej imprezie artystycznej na świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ >

scenariusz i reżyseria: Anna Zakrzewska i Łukasz Ronduda
zdjęcia: Nicolas Villegas, Marcin Lesisz, Magdalena Seweryn
producent: Anna Gawlita
producent kreatywny: Tomasz Filiks
produkcja: Kijora Film sp. z o.o.
koproducenci: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, TVP S.A., FINA – Filmoteka Narodowa – Instytut
Audiowizualny

TWÓRCY

Anna Zakrzewska – reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka. Studiowała Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1995 roku współpracuje z Telewizją Polską, od 2005 z TVP Kultura, gdzie specjalizuje się w reportażach o sztuce współczesnej.

Łukasz Ronduda – pisarz, scenarzysta, reżyser, kurator. W swojej działalności skupia się na styku sztuki współczesnej i kina. Badacz i znawca filmu eksperymentalnego. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy. Pomysłodawca nagrody filmowej PISF i MSN na produkcję filmu fabularnego dla artysty z pola sztuk wizualnych. Reżyser filmów „Performer” oraz „Serce Miłości” Kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, oraz licznych wystaw w najbardziej prestiżowych instytucjach w Polsce i za granicą.

FESTIWALE I NAGRODY
FOTOSY