ENG
ENGLISH

Opera o Polsce

O FILMIE

Będzie to pierwsze w Polsce połączenie dwóch gatunków: opery i filmu dokumentalnego. Specjalnie napisany na tę okazję utwór muzycznych zostanie połączony z dokumentalnymi obrazami (pokazującymi Polskę i Polaków) oraz słowem (ogłoszenia drobne z gazet lokalnych, fragmenty audycji radiowych, poezja i proza). Chcemy opowiedzieć o współczesnej Polsce. Ale będzie to opowieść pozbawiona publicystycznej czy też politycznej tymczasowości. Będzie to powieść na poziomie archetypów, symboliki, antropologii, filozofii i metafizyki. Czym jest Polska. Jaki mamy do niej stosunek. Jacy jesteśmy. Co się z nami dzieje. Które etosy, wartości pomagają nam, a które są naszym przekleństwem. Czy jesteśmy narodem dążącym do samozagłady? Popełniającym powolne samobójstwo od wieków?

CZYTAJ WIĘCEJ >

scenariusz i reżyseria: Piotr Stasik
zdjęcia: Adam Palenta, Patryk Jordanowicz
muzyka: Adam Zagajewski
libretto: Piotr Stasik, Łukasz Czapski, Piotr Gruszczyński
montaż: Dorota Wardęszkiewicz, Piotr Stasik
kierownik produkcji: Anna Gawlita
producent: Anna Gawlita
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krakow Film Commision

TWÓRCY

Piotr Stasik – urodzony w 1976. Absolwent Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Szef Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” zajmującego się animacją kultury w małych miejscowościach. „Po kolei” (7 min., 2005) to jego debiut dokumentalny. Zrealizował też nagradzane na festiwalach dokumenty: „7x Moskwa” (w ramach programu „Polska-Rosja. Nowe spojrzenie”), „Koniec lata”, „Dziennik z podróży”.

FESTIWALE I NAGRODY

2017 – 57 Krakowski Festiwal Filmowy, Polska – Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych,
2017 – 57 Krakowski Festiwal Filmowy, Polska – Nagroda dla Najlepszego Produenta – Anna Gawlita
2017 – Jihlava Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, Czechy – Nagroda za najlepszy film dokumentalny Europy Środkowej
2017 – „Przeźrocza” festiwalFilmowy, Bydgoszcz, Polska – Nagroda „Otwarte Oko”
2018 – Szczecin European Film Festival, Polska – Wyróżnienie Specjalne Jury w Konkursie Europejskim
2019 – Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – Nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny

FOTOSY