ENG
ENGLISH

Rzecz Polska

O FILMIE

​„Rzecz Polska” to 10-odcinkowy program o najważniejszych dokonaniach krajowego designu. Został przygotowany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.​ '​Rzecz Polska” przedstawia przedmioty użytkowe, charakterystyczne dla danego dziesięciolecia, rekonstruuje historię ich powstania, pokazuje funkcje w przestrzeni oraz przedstawia twórców i projektantów. Jest to opowieść o najnowszej historii Polski, sentymentalna i fascynująca podróż przedstawiona w nowoczesnej formie.

CZYTAJ WIĘCEJ >

GATUNEK: serial dokumentalny
SCENARIUSZ i REŻYSERIA: Anna Zakrzewska, Tomasz Filiks
ZDJĘCIA: Tomasz Wolski
MONTAŻ: Tomasz Wolski, Maciej Walentowski
PRODUCENT: TVP Kultura, Instytutu Adama Mickiewicza
PRODUCENT KREATYWNY: Anna Gawlita/ KIJORA
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Anna Gawlita

Projekt powstał we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

TWÓRCY

Tomasz Filiks – jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej UW i Uniwersytetu Autonoma w Madrycie. Staż Dyplomatyczny odbył w Instytucie Polskim w Madrycie. Od 2006 r. redaktor TVP Kultura odpowiedzialny za Sztuki Wizualne. Jest pomysłodawcą kilku serii telewizyjnych, w tym „Którędy po sztukę”. Wspólnie z Anną Zakrzewską realizuje programy: „Videofan”, „Którędy po sztukę” i „Rzecz Polska”.

Anna Zakrzewska – reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka. Studiowała Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1995 roku współpracuje z Telewizją Polską, od 2005 z TVP Kultura, gdzie specjalizuje się w reportażach o sztuce współczesnej.

FESTIWALE I NAGRODY
FOTOSY