ENG
ENGLISH

Towarzysze

O FILMIE

W Bolonii, włoskim mieście uniwersyteckim — w którym pogrążeni w transie młodzi ludzie tańczą zapamiętale na głównych placach, z nielegalnie okupowanych budynków eksmitowane są całe rodziny, a po ulicach chodzą ludzie przebrani za bohaterów bajek i filmów fantasy — mieszka trójka młodych bohaterów: Simone, Franceska i Olivia. Przyjaźnią się ze sobą, spędzają razem wolny czas i wspólnie należą do Partii Odrodzenia Komunistycznego. Choć różnią się charakterem i statusem społecznym, mają wspólny cel — walczyć o świat, w którym panuje równość i sprawiedliwość społeczna. Jednak osobiste i polityczne trudności wystawią ich oraz ich przyjaźń na ciężką próbę.

„Towarzysze” to dokumentalna dystopia z elementami humoru opowiadająca o walce, którą muszą stoczyć współcześni młodzi ludzie oraz o — często bolesnym — procesie dojrzewania.

Film otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i był rozwijany w ramach Doc Lab Poland oraz Women Doc Circle Accelerator.

CZYTAJ WIĘCEJ >

SCENARIUSZ I REŻSERIA: Joanna Janikowska PRODUCENT: Anna Gawlita – Kijora Film KOPRODUCENT: Karolina Błażejczak

TWÓRCY

Joanna Janikowska – reżyserka i operatorka. Autorka krótkich filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Ukończyła Interdyscyplinarne Indywidualne Studia w Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako asystentka reżysera przy realizacji dwóch ostatnich pełnometrażowych filmów dokumentalnych Piotra Stasika – „21 x Nowy Jork” nominowanego do Europejskich Nagród Filmowych 2016 oraz„Opery o Polsce” zwycięzcy w konkursie Between The Seas na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Jihlava 2017. Operatorka krótkometrażowego filmu „2×2” Izy Kiszczak pokazywanym na Festiwalu Filmowym w Cannes. Obecnie pracuje nad swoim debiutem „Towarzysze” rozwijanym w ramach programu Doc Lab Poland i prezentowanym na pitchingu podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego

FESTIWALE I NAGRODY
FOTOSY