ENG
ENGLISH

Krzyżoki

O FILMIE

„Krzyżoki” to kreacyjny film dokumentalny opowiadający o pewnej tradycji w południowej Polsce. Od około dwustu lat w Niedzielę Wielkanocną przed kościołem stoi trzydzieści koni. Obecnie są one wypożyczane z sąsiednich wiosek oraz odległych stadnin, ponieważ rolnicy używają nowoczesnych maszyn rolniczych i na wsi nie ma już praktycznie ani jednego konia. Zwierzęta są dosiadane przez gospodarzy nieprzyzwyczajonych do jazdy konnej.
Jeźdźcy z błogosławieństwem proboszcza i figurą Jezusa Zmartwychwstałego ruszają w wielogodzinną podróż, aby objechać granice swoich pól wokół wsi. Podczas trzydziestopięcio kilometrowej trasy modlą się, śpiewają nabożne pieśni, ale też dyskutują o polityce
i cenach zbóż. W czasie postojów odpoczywają, jedzą    i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum        i profanum.

CZYTAJ WIĘCEJ >

Scenariusz i reżyseria: Anna Gawlita
Zdjęcia i montaż – Tomasz Wolski
Dźwięk – Marcin Lenarczyk, Anna Gawlita
Muzyka – Michał Górczyński
Kierownik produkcji: Anna Gawlita
Producent: Anna Gawlita
Współfinansowane: Polski Instytut Sztuki Filmowej

TWÓRCY

Anna Gawlita nagrodzona jako najlepsza producentka na Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008) i Krakowskim Festiwalu Filmowym (2017). Skupia się na filmach z silną autorską wizją. Prezes zarządu Kijora Film. Uczestniczka Berlinale Talents, Emerging Producers Programme, EKRAN + w Szkole Wajdy. Obecnie pracuje nad debiutem artystki wizualnej Agnieszki Polskiej – filmem fabularnym pt. “Hura, wciąż żyjemy”. W ubiegłym roku ukończyła swój samodzielny reżyserski debiut – film dokumentalny pt. “Krzyżoki”, który otrzymał m.in. Złotą Żabę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” i Grand Prix na Cork Film Festival. Dzięki tym nagrodom film ten będzie mógł się ubiegać o nominację do Oscara w roku 2020.

FESTIWALE I NAGRODY

– ZŁOTA ŻABA (nagroda umożliwiająca ubieganie się o Oscarową nominację) – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”, Polska, 2018
– GRAND PRIX – Cork Film Festival, Irlandia, 2019
– NAGRODA JURY – Busan International Short Film Festival, Korea, 2019
– NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY – Fano International Film Festival, Włochy, 2019
– NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU – Szczecin Film Festival, Polska, 2019
– SREBNY ZAMEK – International Documentary Film Festival OFF CINEMA, Polska, 2019
– WYRÓŻNIENIE – Festiwal Filmowy „Opolskie Lamy”, Polska, 2018
– WYRÓŻNIENIE JURY – Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Polska, 2018

FOTOSY